Głównymi ośrodkami krzewienia kultury w gminie Pątnów są Gminny Ośrodek Kultury i Sportu oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Pątnowie.

W 2021 roku powstały dwa piękne obiekty. Jeden stanowi zaplecze techniczno-sanitarne dla stadionu, zaś drugi to budynek gminnej biblioteki.

Przyjazna architektura, nowoczesna biblioteka, a w niej nietuzinkowo urządzone pomieszczenia biblioteczne zachęcają do odwiedzenia. Liczne przedsięwzięcia kulturalne m.in. wystawy malarstwa, fotografii oraz spotkania z ciekawymi ludźmi, to działania zbliżające nas do kultury. By jeszcze bardziej rozwinąć życie kulturalne i sportowe w naszej gminie w II połowie 2022r. rozpoczął swoją działalność GOKiS w Pątnowie, który zachęca do udziału w różnorodnych warsztatach i zajęciach tematycznych.

Aktywne Koła Gospodyń Wiejskich są fundamentem kultury ludowej podtrzymującym tradycje i zwyczaje związane z życiem na wsi.

Gminny Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych, który został reaktywowany w 2008 r. skupia wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Pątnów.

Związek wspiera działania członkiń KGW w promowaniu tradycji i zwyczajów ludowych regionu wieluńskiego. Na organizowanych uroczystościach zarówno mieszkańcy gminy, jak i licznie przybywający turyści niejednokrotnie mieli okazję spróbować specjałów lokalnej kuchni, posłuchać ludowych piosenek czy wziąć udział w warsztatach rękodzieła. Członkinie związku chętnie uczestniczą w różnych uroczystościach regionalnych, na których odnoszą niemałe sukcesy.

W Gminie Pątnów mamy 2 zespoły ludowe
oraz Orkiestrę Dętą „Ogniki”.

Zespół Folklorystyczny z Popowic powstał w 1989 r.

Ponad trzydziestoletnia działalność zespołu na rzecz rodzimej kultury była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana na najważniejszych sejmikach teatrów ludowych oraz przeglądach zespołów ludowych i śpiewaczych w Polsce. Dorobek twórczy członków zespołu jest bardzo urozmaicony. Oprócz sztuk obrzędowych, zespół pisał i wystawiał na deskach także skecze kabaretowe, gawędy, monologi i pieśni.

Równie ciekawą formacją jest zespół „Załęczanie” działający początkowo jako żeński chór kościelny.

Zespół Istnieje on od 1982 r., a jego repertuar skupiał się na pieśniach kościelnych z elementami ludowymi. W 2009 r. nastąpił podział na nadal działający chór kościelny oraz zespół ludowy. Zespół w nowych strojach prezentuje się wspaniale.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Ogniki” zawiązała się 17 lutego 2007 r.

„Ogniki” najczęściej można usłyszeć podczas różnych świąt kościelnych i festynów. Biorą oni udział w przeglądach orkiestr dętych powiatowych i wojewódzkich. Uświetniają różne obchody rocznicowe i wiele innych imprez, które odbywają się na terenie naszej gminy, powiatu i poza jej granicami.